Milyen formát ölt az üldözés Bangladesben?
Bangladesben a keresztény hitre áttérők a legszigorúbb korlátozásokkal, hátrányos megkülönböztetéssel és támadásokkal számolhatnak. Egyes közösségek lehetnek muszlimok, hinduk, buddhisták vagy animista/törzsi vallásúak, az ezekből keresztény hitre áttérők azonban jelentős nehézségekkel szembesülnek. A vallási meggyőződés a közösségek identitásához kötődik, így a helyi uralkodó hitről Jézus követőjévé válni árulással egyenlő. A bangladesi megtérők gyakran kisebb házi gyülekezetekben gyűlnek össze a támadás veszélye miatt. A muszlim többségű társadalomban működő és evangelizáló minden gyülekezet üldöztetésnek van kitéve. De még az olyan történelmi felekezetek is, mint a római katolikus egyház, egyre gyakrabban válnak halálos fenyegetések és támadások célpontjaivá.
A törzsi keresztények kétszeresen is kiszolgáltatottak, mivel etnikai és vallási kisebbséghez tartoznak. Ezek a hívők erőszakra számíthatnak, valamint arra, hogy elveszítik földbirtokukat. Nyolc törzsi keresztényt öltek meg 2023 áprilisában a Chittagong-hegységben, Banglades délkeleti részén. Ez a gyilkos erőszak ritka, de nem új keletű az országban.
A Mianmarból Bangladesbe menekült muszlim rohingják közt élő keresztényekre zaklatás vár, és jelentős nyomás nehezedik rájuk közösségüktől. A rohingja menekülttáborokban élő hívők még a táborokban is üldöztetéssel szembesülhetnek.
Kiket fenyeget leginkább az üldözés?
Bangladesben azok a keresztények a legkiszolgáltatottabbak, akik a többségi vallásról tértek át. A 2023. áprilisi támadások gyászos emlékeztetőként szolgáltak, hogy mennyire heves az etnikai alapú vallási ellenségesség. Az ország északi része azonban kevés figyelmet kapott gócpont: itt számos etnikai kisebbség él, és nagyon sok a keresztények elleni jogsértés.
Az üldöztetés a rohingja menekülttáborokban is fokozódott, miután több mint egymillió ember menekült Mianmarból Bangladesbe. A rohingják többsége muszlim, így a menekülttáborokban élő áttértek jelentős nyomással, sőt erőszakkal találkozhatnak. Arra azonban nincs módjuk, hogy elmeneküljenek vagy igazságszolgáltatásban részesüljenek. Már csak azért sem, mert a táborokban egyre nő a radikális iszlám csoportok befolyása.
Ismerd meg "Sakibot"
„A tanárok mindig becsmérelték a keresztényeket, miközben az összes muszlim diák nevetett, és élvezettel gúnyolódott rajtunk. Nem tudtam mit mondani. Nem tiltakozhattam. Nem volt kinek panaszkodnom. Senki sem hallgatott rám."
Sakib bangladesi kamasz
Mi változott tavaly óta?
A mindennapi fenyegetettség ugyan csökkent a bangladesi keresztények között, de biztonságuk és ingatlanjuk egyre nagyobb veszélyben van. A World Watch List 2024-es jelentési időszakában sok beszámoló érkezett keresztények, köztük gyermekek és nők elleni erőszakról. A 2023 áprilisában lezajlott erőszakos összecsapások nyolc törzsi keresztény halálához vezettek. A keresztény kisebbség általában továbbra is hátrányos megkülönböztetéssel és erőszakkal szembesül, ez még súlyosabb a hagyományos vallásokból áttértek esetében. A 2024. januári választási kampány során a keresztényekre és más kisebbségekre nagy nyomás nehezedett, hogy alkalmazkodjanak a környező kultúrához.
Hogyan segít az Open Doors a bangladesi keresztényeknek?
Az Open Doors gyülekezeti munkatársai az üldözött hívőket Bangladesben teológiai oktatással, bibliaterjesztéssel, írás-olvasás oktatásával, társadalmi-gazdasági fejlesztési programokkal, valamint sürgősségi segélyekkel támogatják.
Hogyan imádkozhatunk Bangladesért?
- Imádkozzunk a hitük miatt támadott vagy bántalmazott bangladesi keresztények felépüléséért. Kérjük Istent, hogy gyógyítsa be testi-lelki sebeiket.
- Kérjük Istent, adjon kitartást azoknak a keresztényeknek, akik közösségi nyomás alatt roskadoznak. Imádkozzunk természetfeletti bátorságért, hogy kiálljanak Jézus mellett, bármi történjék is.
- Imádkozzunk, hogy Jézus üldözői ráébredjenek szeretetének és kegyelmének igazságára.
Mennyei Atyánk, kérjük, legyél népeddel Bangladesben, különösen azokkal, akik más vallás követőiként ismertek meg téged. Köszönjük, hogy olyan Isten vagy, aki mindannyiunkat nevünkön szólítasz, és kérünk, emlékezz meg bangladesi gyermekeidről. Imádkozunk a tavaly meggyilkolt törzsi keresztények családjáért is. Légy velük, vigasztald és gyógyítsd őket, miközben gyászolnak. Végül imádkozunk a rohingja menekültek között élő testvéreinkért. Kérünk, óvd és segítsd őket, hogy közösségre találjanak a menekülttáborban is. Mindezt Jézus nevében kérjük, aki veled él és uralkodik a Szentlélek egységében most és mindörökké, ámen.