Laoszban a kommunista hatóságok megfigyelnek minden vallási tevékenységet, még a hivatalosan bejegyzett gyülekezetekét is. Minden gyűlést jelenteni kell a hatóságoknak. Ez titkos működésre kényszeríti a gyülekezeteket, amik így „illegális gyülekezeteknek” minősülnek. A hatóságok által jóváhagyott Lao Evangéliumi Egyház (LEC) mintegy 75 százalékának nincs állandó épülete, ezért otthonokban gyűlnek össze.
Keresztény hitre tért testvéreinknek nagyon súlyos emberjogi sérelmekkel kell szembenézniük. Kívülállóknak minősülnek a buddhista-animista közösségben, és zaklatásnak, illetve erőszaknak vannak kitéve családjuk és helyi hatóságok részéről. Vidéken a családok gyakran három nemzedéke is együtt él, ami megnehezíti a keresztények számára hitük megélését. A helyi hatóságok és vallási vezetők gyakran a saját közösségüket a hívők ellen hergelik, és elűzik őket a falvakból.
Laoszban a keresztény hívők (különösön ahol kevesebb keresztény él) szenvednek a legtöbbet, mivel családjuk és közösségük árulóinak tekintik őket. Néhány helyen Laoszban a keresztény vezetőket támadják. Továbbá úgy tűnik, a legnagyobb nyomás, beleértve az erőszakos ellenállást, azokra a gyülekezetekre nehezedik, amelyek folyamatosan növekednek és evangélizálnak. Az ország bizonyos tartományaiban különösen is keményen bánnak a keresztényekkel, főleg északon, ahol a Hmong kisebbség él. A középső és déli tartományokban is jelentős veszélyek leselkednek. Ezeken a területeken a helyi hatóságok és közösségek eltökéltek abban, hogy elhallgattassák a keresztény tanúságtételt.
„Kérünk, imádkozzatok értünk, hogy hazatérhessünk. Az életünk nagyon nehéz. Ha Isten azt szeretné, hogy itt éljünk, a körülményeinknek javulniuk kell.”
Huang* 23 éves, akinek családját megtámadták, és elűzték észak-laoszi falujából.
Habár Laosz egy hellyel lejjebb került az imalista rangsorában, a keresztények továbbra is súlyos erőszakot szenvednek. A keresztényeken a nyomás a helyi hatóságoktól és a fokozott nyomás családjuktól, barátaiktól, szomszédaiktól nem csökkent. Azokon a területeken, ahol a gyülekezetek növekednek (leginkább vidéken), az erőszak és zaklatás elsősorban a családoktól, különböző közösségektől, illetve a helyi hatóságoktól nem marad el.
Az Open Doors támogatást nyújt laoszi munkatársakon keresztül, akik Bibliát és keresztény irodalmat, teológiai és vezetőképzést, valamint társadalmi-gazdasági fejlesztést kínálnak. Emellett gyakorlati segítséget is adnak, és kiállnak a rászorulókért.
Mennyei Atyánk, eléd hozzuk laoszi testvéreinket, akik elvesztették otthonukat, és akiket hitük miatt elűztek falujukból. Kérjük, vezesd őket biztonságos helyre, ahol szabadon élhetnek és dicsérhetnek téged. Imádkozunk a meggyilkolt lelkészek és egyházi vezetők családjáért. Kérjük, gyógyító érintésed teremtsen a szívükben békét. Urunk, védelmezd azokat a keresztényeket, akiket a hatóságok megfigyelnek, és adj nekik bátorságot és békét, miközben nevedben gyűlnek össze. Ámen.