Milyen formát ölt az üldözés Maliban?
A Mali északi részét 2012-ben megrázó szélsőséges iszlamista lázadás továbbra is óriási hatással van az ország kisszámú kereszténységére. Templomokat égettek fel, sok keresztény elvesztette otthonát, és elmenekült. Bár néhány keresztény és gyülekezet rendőri védelem alatt visszatért, még mindig fenyegetettségben élnek. A fegyveresek által ellenőrzött területeken élőktől megtagadták a vízhez és termőföldhöz való hozzáférést. Az északon evangelizációs tevékenységet folytató hívők különösen ki vannak téve az erőszaknak, míg a keresztény misszionáriusokat a dzsihadisták gyakran elrabolják. Akik Jézust követve elhagyják az iszlámot, erőszakot és nyomásgyakorlást kockáztatnak rokonaik és közösségük részéről, ha hitük lelepleződik.
A dzsihadista erőszak dél felé terjed, az ország intézményei pedig széthullanak, ez pedig még inkább a dzsihadista csoportok kezére játszik. Hogy a hatóságok nem tudták megállítani a lázadást, tömeges tiltakozásokhoz vezetett, és két katonai hatalomátvételhez is hozzájárult (2020-ban és 2021-ben). Az ország geopolitikai csatatérré vált kelet-nyugati törésvonal mentén, így a keresztények ki vannak téve a kormányzat felől érkező üldöztetésnek is.
Kiket fenyeget leginkább az üldözés?
A keresztények hitük miatt a legtöbb ellenállást az ország északi részén tapasztalják, ahol a dzsihadisták és a fulbék fegyveresek tevékenykednek. Mali déli részén is heves üldöztetés van néhány helyen, ez kirekesztés formájában jelentkezik.
Ismerd meg "Adamát"
„Nagy veszélyben élünk Észak-Maliban. A félelem napról napra növekszik, folyamatosak a harcokról szóló híradások. Még a városban is van emberrablás, mindenféle támadás és bandák rémuralma... Kérünk, imádkozzatok értünk, hogy Isten óvja meg gyermekeit.”
Adama egy gaói gyülekezet lelkésze
Mi változott tavaly óta?
A keresztények továbbra is rendkívül bizonytalan helyzetben vannak, tekintve, hogy az iszlám fegyveresek befolyása egyre növekszik az országban. A lakosság, különösen a keresztények ellen elkövetett erőszak igen gyakori, sokszor otthonukban és gyülekezetükben éri őket támadás. Keresztényeket, iskolákat és kormányzati intézményeket, olykor muszlimokat is támadnak.
Vannak azonban jó hírek is 2023-ból. Neves muszlim vezetők szorgalmazták, Mali legyen hivatalosan többvallású. Ez a keresztényeket aggodalommal töltötte el, hogy kisebbségi vallásként ennek milyen következményei lesznek rájuk nézve. Júniusban azonban a maliak jóváhagyták azt az alkotmánytervezetet, amely szerint az ország világi állam marad. Az új alkotmányt a 2024-es választások, a polgári uralomhoz való visszatérés és az erősebb kormányzás felé tett lépésnek tekintik. Remélhetőleg ez valamennyi mali polgár hathatósabb védelméhez fog vezetni, beleértve az ország kiszolgáltatott keresztény kisebbségét is.
Hogyan segít az Open Doors a mali keresztényeknek?
Az Open Doors helyi munkatársakkal és gyülekezetekkel készíti fel a keresztényeket, hogyan éljék túl az üldöztetést, segít mikrovállalkozásokat beindítani, továbbá traumagondozást biztosít.
Hogyan imádkozhatunk Maliért?
- Imádkozzunk az iszlám fegyveresek támadásának kitett keresztények biztonságáért, számukra bátorságért.
- Imádkozzunk azért, hogy az üldöztetések által érintetteket Isten vigasztalja.
- Kérjük, hogy idén valóban megtörténjen a választás, az pedig vezessen erősebb és igazságosabb kormányzáshoz.
Mennyei Atyánk, imádkozunk, hogy vess véget Maliban az iszlám lázadásnak. Hiúsítsd meg a fegyveres felkelők gonosz terveit, hozz megosztottságot soraikba, és szüntesd meg befolyásukat. Fedd fel magad álmokban és látomásokban a vezetőknek, hogy megtérjenek és kövessenek téged. Védd meg mali testvéreinket, és bátorítsd őket Lelkeddel (Efézus 3,20). Légy különösen közel azokhoz, akik szenvednek. Kérünk, hogy a tőled kapott vigasztalás áradjon ki a körülöttük lévőkre is (2 Korinthus 1,4). Hozzon jó híreket a 2024-es év békés választásokkal és erősebb, polgári kormányzással. Kérünk, építsd egyházadat Maliban. Ámen.