Bár Mexikó lakosságának többsége keresztény, sok hívőnek van része üldöztetésben, különösen a bűnbandák, a kábítószer-maffia és a bennszülött közösségek részéről. Az ország számos részén megnövekedett a bűnbandák jelenléte. Azok a keresztények, akik bátran szót emelnek tevékenységük ellen, célpontokká válnak: különösen a fiatalok, kábítószerfüggők és bevándorlók közti munkát vagy evangelizációt végzőket tekintik fenyegetésnek. A hatóságok nem tudják megfékezni ezen bűnözői csoportok növekvő befolyását, így a hívők még inkább célpontjai a támadásoknak.
Akik egyes bennszülött közösségekben az ősi, hagyományos hitvilág helyett Jézust követik, válaszul kiközösítéssel, pénzbüntetéssel, bebörtönzéssel és a lakóhelyükről való elűzéssel számolhatnak. Mivel a bennszülött vezetők felelnek ezeken a területeken az igazságszolgáltatásért, a hívőknek nincs kihez fordulniuk jogaik és vallásszabadságuk megsértése ügyében.
Mexikó szigorúan szekuláris állam, ahol a keresztény hittel és értékekkel szembeni ellenséges hangulat az utóbbi időben megnövekedett. Eközben a nyilvános keresztény megnyilvánulások egyre inkább jogi vizsgálódás tárgyai.
Becslések szerint körülbelül 150 bűnözői csoport működik Mexikóban, mindegyik államban legalább egy. A fővárost, Mexikóvárost a kábítószer-kereskedelem teljesen behálózta. Az üldözés valódi kockázatot jelent minden itt élő keresztény számára, aki akadályozza a kábítószer-kereskedelmet. Mexikó déli részén törzsi hitüket a kereszténységre cserélő keresztények különösen is számíthatnak ellenségességre és kiközösítésre. Nézeteik miatt a hívőkkel szembeni elutasítás bizonyos államokban különösen magas.
"Hét hónappal a férjem halála után megszületett a kisbabám. Az első évben depressziós és összetört voltam. Már-már feladtam; nem volt erőm, de Isten lassan megerősített."
FLORENCE FÉRJÉT MEGÖLTÉK HITÉÉRT
Az üldözés fokozódott az elmúlt évben, a keresztényekre egyre nagyobb nyomás nehezedik magánéletükben. Egyre kockázatosabbak a hit személyes megnyilvánulásai, mint például egyes bennszülött közösségekben Bibliát birtokolni, vagy a hitet online megosztani. Az ellentmondásosnak tekintett nézeteket valló keresztények ellen egyre keményebben lépnek fel, beleértve az egyházi ingatlanok elleni megfélemlítő támadásokat is. Emiatt sok hívő inkább csendben marad, félve a megtorlástól.
A legnagyobb nyomás azonban továbbra is a helyi közösségekből érkezik, ami mutatja, hogy a keresztények mennyire két tűz közé szorultak. Egyfelől bűnözői csoportok, pl. kábítószer-terjesztők, másfelől bennszülött csoportok nyomása érezhető. A bejelentett erőszakos sérelmek száma tavaly óta ugyan kissé csökkent, de még mindig nagyon magas. Jó hír, hogy 2023 júniusában elkészült és megjelent a “Vallási közösségek és nyilvános istentiszteletek”-ről szóló törvény tzotzil nyelvű fordítása az Open Doors támogatásával. Ez Chiapas állam egyik legszélesebb körben beszélt és legjelentősebb őslakos nyelve. Ez az első ilyen jellegű kezdeményezés Mexikó történetében, amely lehetővé teszi a hívők számára, hogy jobban megértsék jogaikat, amikor ellenséges környezetben gyakorolják hitüket.
Az Open Doors teológiai képzéssel, jogi tanácsadással, traumakezeléssel és társadalmi-gazdasági segítséggel erősíti az üldözött hívőket Mexikóban.
Mennyei Atyánk, köszönjük mexikói testvéreink hihetetlen bátorságát, akik szót emelnek az erőszak ellen, és a békéért küzdenek. Kérünk, védd és továbbra is bátorítsd őket szolgálatukban. Szavaik és életük érintse meg a bűnözők vezetőinek szívét, hogy forduljanak el az erőszaktól és a gyűlölettől, és kövessenek téged. Erősítsd a bennszülött közösségekben élők hitét; bátorítsd őket szereteteddel, és mutasd meg nekik, hogy munkálkodsz körülöttük. Ne engedd, hogy mexikói testvéreink elcsüggedjenek, adj nekik erőt hitükhöz és a tanúságtételhez. Kérünk, hozz békét, igazságosságot és bölcs vezetést Mexikó minden szegletébe. Ámen.