Milyen formát ölt az üldözés Szíriában?
Annak ellenére, hogy a polgárháború Szíriában az elmúlt években némileg enyhült, a keresztények előtt számos súlyos kihívás áll továbbra is. Ahol a muszlim szélsőségesek tevékenyek, a történelmi egyházak vezetői különösen is ki vannak téve támadásoknak és emberrablásnak. A történelmi egyházakhoz tartozó épületek többségét már lerombolták vagy az iszlám számára hasznosították. Az itt élő keresztényeknek kevés lehetőségük van hitük kifejezésére, és közülük sokakat elűztek.
A kormány által ellenőrzött területeken a hatóságok egyre inkább szemmel tartják azokat, akikről úgy gondolják, veszélyt jelentenek a társadalmi biztonságra, beleértve az iszlámról áttért hívőket is. A szíriai kormány egyházpolitikáját az határozza meg, melyik keresztény közösségről van szó. Bár minden keresztény közösségre nyomás nehezedik, a történelmi egyházak hatékonyabbak jogaik védelmében, mint a nem hagyományos gyülekezetek, az evangelikálok, baptisták és pünkösdiek.
Szíria-szerte számos viszály-gócpont van, és a keresztények továbbra is kereszttűzben vannak. Egyes esetekben célzottan fenyegetik őket, például Afrinben, ahol a jelentések szerint a törökök által támogatott csapatok kurd keresztényeket támadnak. Akik Jézusért elhagyják az iszlámot, erős ellenállásba ütközhetnek saját családjukban, különösen a szunnita közösségekben.
Kiket fenyeget leginkább az üldözés?
A keresztények leginkább az északnyugati Idlib tartományban vannak veszélyben, ahol még mindig iszlám fegyveresek garázdálkodnak. Valamint az északkeleti Haszaka-körzetben, ahol a török hadsereg és Törökország által támogatott ellenzéki erők tevékenykednek. A keresztény hitre áttértek országszerte veszélyben vannak, de helyzetük különösen északnyugaton és északkeleten kockázatos.
Ismerd meg "Ibrahimot"
„Minden héten elhagyja az országot egy általam ismert keresztény személy vagy család, főként a fiatalabb nemzedék. Számomra minden körülöttem élő szíriai keresztény ok arra, hogy az országban maradjak. De ez egyre nehezebbé válik, amikor látom hogy a legközelebbi barátaim is távoznak."
Mi változott tavaly óta?
A szíriai keresztények üldözésének mértéke nem sokat változott. Az elmúlt év legfontosabb hírei a pusztító földrengések, amik sok keresztény számára növelték a kihívásokat. Az Open Doors egyháznak nyújtott hosszú távú támogatása a háború és üldöztetés évtizede során azt jelentette, hogy a gyülekezetek ‒ köztük az Open Doors által létrehozott Reménység központjai ‒ felkészültek közösségük szolgálatára, hogy így mutassák meg Jézus szeretetét.
Hogyan segít az Open Doors a szíriai keresztényeknek?
Az Open Doors gyülekezeti munkatársak és a Reménység központjai révén van jelen: keresztény irodalom terjesztésével, tanítvány- és vezetőképzéssel, traumagondozással, szakképzéssel, valamint a lakóhelyüket elhagyni kényszerült embereket és a földrengés áldozatait segélyekkel és gyakorlati támogatással segíti Szíriában.
Hogyan imádkozhatunk Szíriáért?
- Imádkozzunk, hogy Isten továbbra is segítse népét, hogy só és világosság legyen a tavalyi pusztító földrengések után.
- Kérjük Istent, hogy a muszlim hátterű hívők merítsenek erőt a Szentlélekből, amikor Jézus követése miatt ellenállásba ütköznek.
- Imádkozzunk, hogy a Szentlélek adjon szabadulást és felüdülést a szíriai keresztényeknek, akik olyan sokat szenvedtek az elmúlt évtizedben.
Mennyei Atyánk, szíriai néped annyit szenvedett az elmúlt évtizedben. Frissítsd fel lelküket, és önts új reményt a szívükbe. Hadd merítsenek erőt és bátorítást Szentlelkedből, miközben környezetükben sóként és világosságként próbálnak hatni, különösen a tavalyi pusztító földrengéseket követően. Békéért kiáltunk e háborúval sújtott ország számára. Változtasd meg a harcoló feleket, hogy minden ember javát szem előtt tartsák. Tedd ezt az évet a tartós változás évévé Szíriában. Ámen.