Milyen formát ölt az üldözés Szudánban?
Úgy tűnik, a 2023 áprilisában kirobbant polgárháború megakasztja a vallásszabadság felé Omar al-Basir 2019-es leváltását követően tett lépéseket. A válság a Nemzeti Hadsereg és a Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) közötti hatalmi harcból ered. Több mint 9000 embert öltek meg 2023-ban, és közel 6 millióan kényszerültek elhagyni lakóhelyüket. 165 fölé emelkedett a bezárt vagy lerombolt gyülekezeti épületek, illetve templomok száma. Gyülekezetek olyan jogsértésekről is beszámolnak, mint például a nemi erőszak, az emberrablás és a fosztogatás.
Hosszú távon aggodalomra ad okot, hogy a háború révén a radikális iszlamisták ismét megvethetik lábukat az országban. Ők megsemmisíthetik az átmeneti polgári kormány által végrehajtott reformokat, amelyek az istenkáromlási törvény eltörlésével és az iszlám államvallási státuszának megszüntetésével több szabadságot biztosítottak a keresztények számára. Jelenleg az iszlámról áttért keresztények továbbra is óriási veszélyekkel néznek szembe. Vannak, akik még attól is tartanak, hogy gyermekeiknek Jézusról beszéljenek, nehogy akaratlanul is felfedjék szüleik hitét a helyi közösség előtt.
Kiket fenyeget leginkább az üldözés?
A keresztényekkel szembeni ellenségesség különösen a fővároson, Kartúmon kívül súlyos. Mindazonáltal a polgárháború épp a fővárosban kezdődött, ahol a legtöbb keresztény él. Sokaknak menekülniük kellett. Akik maradtak, arra kényszerülhetnek, hogy állást foglaljanak a polgárháborúban, így még nagyobb veszélybe sodorva magukat. Sok keresztényt ért támadás olyan tartományokban, mint például Dárfúr, a Kék-Nílus vagy a Nuba-hegység, ahol a kormányerők és lázadó csoportok állnak harcban egymással. Még több erőszakkal és nyomással néznek szembe az afrikai etnikumhoz tartozó vagy muszlim háttérből származó megtérők. Az évek során sokakat letartóztattak, és olyan bűncselekmények miatt emeltek vádat ellenük, mint például a kémkedés.
Ismerj meg egy szudáni áttért keresztényt
„Minden kihívás ellenére kitartok hitem mellett, továbbra is szeretni és szolgálni fogom Jézust.”
EGY SZUDÁNI ÁTTÉRT, AKIT CSALÁDJA KIKÖZÖSÍTETT
Mi változott tavaly óta?
Sok minden változott az elmúlt évben, és nem jó irányba. „A szudáni keresztények különösen sebezhetőek, és őket sújtja leginkább a háború” – mondja az Open Doors kelet-afrikai kutatási szakértője. Ezt a bezárt vagy megrongált gyülekezeti épületek jelentős száma is alátámasztja, valamint a keresztényeket ért sok bántalmazás. Mindez együtt jár azzal az elnyomással, amelyet azok tapasztalnak, akik az iszlám hit elhagyásával a kereszténységet választották.
Hogyan segít az Open Doors a szudáni keresztényeknek?
Szudánban az Open Doors helyi munkatársai segítségével erősíti az üldözött keresztényeket tanítványképzés révén, segít mikrovállalkozásokat beindítani, valamint felkészíti őket, hogyan éljék túl az üldöztetést.
Hogyan imádkozhatunk Szudánért?
- Imádkozzunk a szudáni erőszak megszűnéséért és a lakóhelyüket elhagyni kényszerült keresztények szükségeiért.
- Kérjünk erőt és védelmet azon bátor hívők számára, akik oly sokat kockáztatnak azért, hogy másokat szolgáljanak a háború idején.
- Imádkozzunk, hogy a vallásszabadság eredményeit ne töröljék el, hanem folytassák a megkezdett utat.
Mennyei Atyánk, hozzád kiáltunk, hogy teremts békét Szudánban, és vess véget a polgárháborúnak. Ne engedd, hogy szélsőségesek újra megvessék lábukat az országban. Bátorítsd a hívőket, különösen azokat, akik elcsüggedtek, megfáradtak és sebeket hordoznak. Önts friss reményt a szívükbe. Légy menedék gyermekeid számára, töltsd be minden szükségüket, és erősítsd meg hitüket. Köszönjük a vallásszabadság irányába és a nők védelméért tett lépéseket. Védd meg ezeket a reformokat, és gyarapítsd őket. Segíts testvéreinknek ebben a bizonytalansággal és erőszakkal terhes időszakban, hogy világítsanak, hozzád vonzva másokat. Jézus nevében, ámen.